• Novinky

            • Pre našich starkých

            • Piatkové jesenné inšpirácie boli zamerané na výrobu pozdravov pre starých rodičov. Skupinka detí zo ŠKD si ich vyrobila v netradičnej forme v tvare hrnčeka, ktorý pekne vymaľovali a vo vnútri  ukryli krásny veršík a malú sladkosť. V závere  spoločne skonštatovali ďakujeme babka dedko , že Vás máme.....

            • Členovia záujmových útvarov CVČ na SOŠ Strážske

            • Šikovné mažoretky a mladí tanečníci, členovia záujmových útvarov Mažretky a DFS Stražčanik , ktoré pracujú  v CVČ Strážske vystúpili dňa 19.10.2022 na Dni otvorených dverí  Strednej odbornej školy dopravy a služieb v Strážskom, ktoré boli zároveň spojené  s oslavami 30.výročia založenia školy. Temperamentnými a rezkými vstupmi prispeli k príjemnej atmosfére daného podujatia.

            • Svetový deň ochrany zvierat

            • Tajomné zákutia lesa -  beseda s poľovníkom pre 5. roč. ZŠ Strážske

              Jeseň je dôležitý medzník v živote zvierat aj rýb. Na rybníkoch sa prevádzajú odlovy rybích násad kaprov a iných rýb na vianočné sviatky. V lese naopak začínajú spoločné poľovačky, kde poľovníci zbierajú úrodu z celoročnej práce. Jeseň je  obdobie, keď väčšina zberateľov húb využíva každú voľnú chvíľku na zbieranie rôznych druhov húb, ktoré sú súčasťou vianočnej kapustnice. Práve v tomto období zvieratá sa intenzívne pripravujú na zimné obdobie ( diviačia, jelenia, srnčia zver) zbierajú plody lesa žalude, gaštany, rôzne hľuzy, preto že zviera bez tuku veľmi ťažko prežije zimné obdobie. Hubári častokrát natrafia na celú čriedu diviačej alebo jelenej zveri, stretnutie s takýmto množstvom zvierat môže spôsobiť väčší rozruch medzi skupinkou zberačov húb. Preto sme deti upozornili, aby v jesennom období pri zbere húb hlasno rozprávali poprípade pokrikovali, čím upozornia diviačice, aby sa rýchlo vytratili so svojimi mláďatami. V  súčasnom období aj medvedica s mláďatami sa intenzívnejšie prikrmujú, aby prežili drsnú zimu v zimnom spánku. Veľa sa deje aj v riekach a jazerách rybárskeho zväzu, rybársky hospodári podľa plánu zarybňovania prinášajú násady mladých rýb (podustva severná, nosáľ sťahovavý a mrena severná), ale aj násady kapra K1, K2,K3, kde K3 sú exempláre od 2 -5 kg, aby si rybári mohli uloviť vianočného kapra. Jeseň je čas, kedy môžu pomôcť aj deti zberom pagaštana konského, bukvíc, či žaluďov, ktoré v zimnom období poľovníci podávajú zvieratkám. Práve v tomto období si deti spolu s rodičmi, či starými rodičmi môžu vyrobiť kŕmidlá z plastových fliaš na kŕmenie vtáctva v zimnom období. Tieto kŕmidlá spolu s rodičmi  už deti môžu vyvesiť. Vtáčatka sú zvedavé a veľmi rýchlo si zapamätajú, kde je chutné krmivo a v čase núdze môžu ho navštevovať celé kŕdle. Deťom sme vysvetlili, ako sa správne prikrmuje, že krmivo musí byť suché.  Veľké vtáčatká v jari sa ľuďom odmenia. Z jari si postavia hniezda poblíž týchto kŕmidiel, keď je kŕmidlo postavené v sade dedko, babka v lete nemusia robiť postreky proti húseniciam, alebo chrobáčikom, vtáčiky sa o to postarajú. Všetku činnosť od výroby kŕmidiel, ako aj samotné kŕmenie nech deti robia pod dohľadom dospelých osôb, aby správne kŕmili a rozmiestňovali kŕmidlá ( na záveternú stranu, aby do kŕmidla nenapadal dážď.

            • Obchod s bielym mäsom...

            • Obchodovanie  s ľuďmi  je v súčasnosti najvýnosnejším a rozmáhajúcim sa druhom organizovanej trestnej činnosti. Deň 23. september 2022 je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Hlavným zámerom je zvýšiť povedomie o tomto celosvetovom probléme porušovania ľudských práv a zabezpečiť tak dôstojný život žien a mužov. Obete fyzického a sexuálneho násilia sú často vystavené AIDS a iným sexuálnym prenosným infekciám, nechcenému tehotenstvu, potratom, duševným poruchám.

              V rámci preventívnych aktivít zorganizovalo CVČ Strážske v spolupráci s ORPZ Michalovce dňa 29.9.2022 besedy  pre žiakov 1. až 4. roč. Strednej odbornej školy dopravy a služieb Strážske. V odbornom výklade, ktorý bol doplnený prezentáciou preventistka ORPZ v Michalovciach  kpt. Ing. Zuzana Rozsypalová oboznámila žiakov s možnými nástrahami, s ktorými sa môžu stretnúť pri hľadaní si práce v zahraničí i doma.  Upozornila ich na lákavé pracovné ponuky na sociálnych sieťach, ktoré niekedy môžu byť pascou. Žiaci si následne pozreli videofilm a spoločne diskutovali k danej téme.

            • OZNAM

            • Vážení rodičia, milé detí v týždni od 26.9.2022 do 30.9.2022 budú pokračovať v činnosti, respektíve začínajú činnosť v šk. roku 2022/2023 tieto záujmové útvary:

              Pondelok 26.9.2022     15.00 - 17.00   DFS Stražčanik pokročilí a mládež

              Utorok 27.9.2022         15.00 - 17.00    Mažoretky 1.-9. roč.

              Streda 28.9.2022         15.00 - 17.00    Rybársko - poľovnícky

                                                   15.30 - 17.30   Tančekovo 1

              Piatok 30.9.2022          10.00 - 12.00    Drobček 2

                                                   15.00 - 17.00    Tvorivý ateliér Machuľka

              Informácie rodičom členov krúžkov budú poskytnuté telefonicky. Na prvé stretnutie je potrebné vyhlásenie o bezpríznakovosti!!

              Od 3.10.2022 –pondelok začnú pracovať všetky zriadené záujmové útvary podľa predbežného rozvrhu.

            • Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného amfiteátra v mestskom parku – 18.9.2022

            • Na slávnostnom otvorení zrekonštruovaného amfiteátra v mestskom parku prestavili sa aj členovia DFS Stražčanik. Za uprášeného počasia snáď trocha lepšej nálady obecenstvu  priniesli naši tanečníci choreografiami : polky, Ľapkaná, schádzaná, čerjaná, Sarka, Stonožka, karička a čardáš.

            • Prázdniny skončili, oprášili sme choreografie

            • Členovia záujmových útvarov CVČ Strážske Mažoretky a DFS Stražčanik  hneď po skončení prázdnin - od 2.9.2022 venovali sa príprave na plánované vystúpenia.

              10. ročník Športového dňa regionálnych združení miest a obcí  -  Strážske 14.9.2022 -  i napriek nepriaznivému počasiu výborný výkon.

            • Záujmové útvary - krúžky, kluby, súbory v školskom roku 2022/2023. Ponuka ZÚ. Žiadosť o prijatie.

            • Zápis bude prebiehať  v Centre voľného času Strážske od 5.9. do 20.9.2022, denne 9:00 - 17:00 hod. Činnosť záujmových útvarov začína od 26.9.2022 a končí 31.05.2023.  Niektoré záujmové útvary začínajú pracovať od 5.9.2022 – členovia ZÚ budú informovaní.  Prihlásiť sa na činnosť môžete vyplnením žiadosti o prijatie, ktorá sa nachádza na stránke CVČ alebo priamo v CVČ. Členom CVČ (krúžku, klubu, súboru) sa účastník stáva po zaplatení poplatku. Poplatok môže byť znížený alebo odpustený, ak zákonný zástupca neplnoletého člena krúžku o to písomne požiada a predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi na základe § 116 ods. 8 Zákona č. 245/2008 Z.z. Pri nástupe je potrebné vyhlásenie o bezpríznakovosti !

              ZU_22-23(1).pdf

              Ziadost_o_prijatie_2022-23.docx

            • Zelená otvoreným školám, vyhlásenie o bezpríznakovosi

            • Cieľom dokumentu „Zelená otvoreným školám“ je udržať bezpečné prostredie v školách a školských zariadeniach po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie.

              Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti rodič predkladá pri nástupe do školského zariadenia a po každom prerušení dochádzky do  školského zariadenia v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú)

              Vyhlasenie_o_bezpriznakovosti(3).pdf

            • Konečne bohaté úlovky kapra.....

            • Nočný dážď nám veľmi pomohol, voda v Laborci sa vyčistila, odplavila zelené riasy a rybačka za všetky tri dni bola najúspešnejšia. Po navlhčení krmiva na rybolov (doposiaľ najdrahšie) si  deti vlastnoručne vymiesili chlebové cesto na lov  väčších rýb. Už tradične prvá polhodinka patrila lovu bieličiek na kostné červy. Čo hod, to záber, zvyčajne bieličky, zopár jalcov hlavatých. Po krátkej prestávke sme sa už rozhodli uloviť kapra. Používali sme cesto a sladkú kukuricu. Chvíľku deti boli smutné, pretože záberov ubúdalo, zvyčajne sa chytali bieličky nad 15 cm. Zaujímavé bolo, že sa nechytil ani jeden nosál sťahovavý.  Bolo to predzvesťou, že na krmive sú kapre. Potom to začalo ...  Našťastie kapre zaberali postupne a tak sa nám silony nezaplietli, každého sme suverénne podobrali do podberáku. Traja zo skupiny si chytili svojho prvého kapra v živote. Matej celé sústredenie lovil na ťažko. Konečne prekvapil, ulovil sumca veľkého a pomerne zriedkavého jalca prudnika. Martin za tri dni sa nevedel odtrhnúť od bieličiek a tak posledný deň rovných 90 kusov, to bolo radosti, ani sa nechcelo končiť. Ale nasledovala neúprosná stopka, vyčistenie lovného miesta a veselý odchod do CVČ. Samozrejme známa pesnička Z rána rybky berú ... nechýbala. Vyhodnotenie bolo veľmi ťažké, tak šikovný kolektív sa málokedy zíde.  A tak sme vyhodnotili  lovca prvej rybičky- jalčeka hlavatého – Dominika S. ,  lovca najväčších rýb Matúša M., a najviac rýb ulov Martin M.. Ďalší Martin T. za úlovok hrúzika. Všetci dostali slnečné okuliare od prvoligového pretekára Jozefa Kaštelyho z Michaloviec. Vyhodnotiť najlepších troch účastníkov sa jednoducho nedalo, museli by sme každý deň vážiť úlovky. Všetci účastníci získali aj praktické vecného ceny, ktoré venovalo CVČ Strážske. Záverom sa chceme poďakovať  Rybárskym potrebám HplusH Michalovce za väčšie množstvo krmiva a živej potravy na lov na trojdňové sústredenie. Podujatie bolo uskutočnené v spolupráci s MsO SRZ Michalovce.

            • Z rána rybky dobre berú ......

            • Aj druhý deň rybárskeho sústredenia bol veľmi úspešný. Samotný presun z cvč k rieke Laborec bol minimálne o jednu tretinu rýchlejší. Prvú hodinku sme sa rozhodli loviť na kostné červy, po pitnej prestávke sme pokračovali základnými rybárskymi pravidlami. Poďme pekne po poriadku. Hneď v úvode sme ukázali deťom ako posilovať kvalitné krmivo suchým chlebíkom. Deti si mohli samé vyrobiť cestíčko zo striedky chlebíka.  Hneď prvým hodom za 3 sekundy Marek vylovil bieličku. Lov pokračoval veľmi úspešne a pomerne rýchlo, pretože deti si samé dávali návnadu a vyberali háčiky z úst ulovených rýb. Tak ako včera počítanie ulovených rýb po krátkom  čase- asi 15 ulovenej rybke prestalo. Po krátke prestávke, kde si doplnili tekutiny a zjedli desiatu sme si zopakovali základné vedomosti mladého rybára.  1.  vyčistiť lovné miesto,2. zapísať  príchod k vode do rybárskeho lístku, 3. prichystať náradie na lov rýb, 4.  nahádzanie krmiva na lovné miesto. 5. lov, 6. odpísať príchod k vode, 7. upratanie lovného miesta. Neskôr sme zmenili taktiku lovu, namiesto kostných červov sme použili vlastnoručne vyrobené chlebové cesto a nakladanú kukuricu. Aj keď počet úlovkov ubudlo, prejavilo sa to vo veľkosti ulovených rýb. Bieličky nad 15 cm, nosále nad 30 cm, akurát kapre, ako keby boli zakliate, ani jeden záber. Pod menší počet úlovkov sa prejavil aj južný vietor, ktorý znemožňoval dobré nahadzovanie, našťastie, bolo to krátko pred ukončením lovu rýb druhého dňa. Nasledovalo upratanie lovného miesta, poskladanie udíc a spiatočná cesta k CVČ. Pri moste sme naučili deti úsmevnú pesničku Z rána rybky dobre berú...

            • Chytil rybár na udicu svoju vlastnú nohavicu...

            • Po ročnej pauze opäť leto s rybárskou udicou, sústredenie spojené s rybolovom a prírodou. Ráno po poučení o bezpečnosti a oboznámení s plánom sústredenia sa presúvame k rieke Laborec. Miesto už máme vopred vyhliadnuté, osvedčené z minuloročnej rybačky. Krátka inštruktáž, príprava kvalitného krmiva, vymeranie hĺbky vody a doprajeme si nevšedné zážitky. Prečo? Nuž Dominik už pri prvom nahodení ulovil malého jalčeka a to sme ešte nestihli ani nahádzať kŕmnu zmes. Deti si predtým vyskúšali vlastnými rukami vytvoriť kŕmne gule, ktoré presne nahádžeme na plánované lovné miesta. A zážitok?   Traja nestíhame odopínať ulovené bieličky, poniektorí počítajú svoje úlovky do 15 kusov, potom sa už počet olovených rybičiek nedá počítať. Krmivo je perfektné. Nadšené výkriky, úsmevy, spomienka na prvú ulovenú rybku...  Po 45 minútach to vzdávame. Rýchla desiata, doplnenie pitného režimu a plán na zmenu taktiky. Malých rybičiek sme nasýtení, dávame väčšiu hĺbku a zmenu návnady, meníme  menu, dávame sladkú nakladanú kukuricu. Úlovkov ubúda, ale chytajú sa väčšie a väčšie ryby. Situácia je napätá, trom súťažiacim mladým rybárom recitujeme známu básničku : chytil rybár na udicu svoju vlastnú nohavicu... Tri zábery určite veľkých rýb - kapra rybničného, jednoducho utrhli háčik. Záver ?  Každý si chytil svoje rybičky, upratal lovné miesto, poskladal udicu, spoločné foto a návrat do CVČ.  Zajtra veríme, že toho kapra ulovíme.

            • Staré remeslo v novom šate

            • Týždeň tvorenia, zábavy a hier nám ubehol veľmi rýchlo. Dievčatá  boli veľmi šikovné, trpezlivé  a vyrobili si krásne dekorácie. V úvode  medzi nich zavítala teta Gajdošová, členka krúžku paličkovania Pavučinka a spoločne si  zhotovili náramky technikou paličkovania, ktorá ich veľmi zaujala.  Počas ďalších  dní si vyhotovili dúhový obláčik do detskej izby, čarovnú rybku zo sadry. Veľmi sa im vydarili drôtikové srdiečka celej rodiny a v závere týždňa  originálne náramky na ruky  nielen sebe, ale aj členom rodiny. Voľné chvíle medzi tvorením využívali na rôzne hry a zábavu a spoločnosť im pri tom robili ich plyšoví  miláčikovia.

            • Hľadanie pokladu

            • To najlepšie nakoniec. Dnes si naše deti vyhotovili krásne obrázky z prírodného materiálu, zopakovali si indiánske symboly a znaky, ustrojili sa do svojich odevov a hurá za hľadaním pokladu. V malebnom prostredí miestneho parku sa kmeň Apačov a Bystré oko vybrali hľadať poklad. Na svojom putovaní plnili rôzne úlohy. Písali text ľavou rukou, hľadali liečivé byliny pre chorého Šamana, lúštili indiánske znaky, skladali puzzle, prechádzali rôznymi prekážkami. Kmeň Bystré oko dokonca začul tajomný hlas Šamana, ktorý ich pozoroval. Radosť o objaveného pokladu bola obrovská. Deti si pochutili na sladkostiach, ktoré boli ukryté v poklade. Popoludní nasledovala indiánska oslava dňa, ktorá pozostávala z veselých tanečných variácií malých indiánov, súťaži v pití ohnivej vody - /šumienkový nápoj/. Prekvapením bola tajomná Šamanka , vyslaná chorým Šamanom, ktorá odovzdala deťom sladkosti. Na záverečnom vyhodnotení boli ocenení víťazi v  rôznych súťažiach.  Obidva kmene si po celý týždeň plnili zadané úlohy, zbierali body , získali rovnaký počet bodov a boli ocenené sladkými odmenami. Počas celého  týždňa panovala fantastická atmosféra, skvelo sme sa bavili a tvorili.

                                                                                                                        Tešíme sa na Vás aj na ďalšie indiánske leto ! 

            • LIST ŠAMANOVI


            • Štvrtkové indiánske ráno sme venovali opäť indiánskej rozcvičke, ktorá nás skvelo nabudila do nového slnečného dňa. Zážitkom pre naše deťúrence bola výroba a zdobenie pergamenu, ktorý vyrábali špeciálnou výtvarnou technikou, za pomoci kávy.  Spoločné dopoludnie sme venovali indiánskym disciplínam  „Rýchly indián“, kde si deti precvičili svoju obratnosť, trpezlivosť, presnosť a vyskúšali, ako kedysi lovili indiáni. Čakali ich súťaže jednotlivcov v chytaní rybičiek, hádzaní šípok a streľby guličky do diaľky. Víťazstvo si odniesli Táňa, Elenka a Leuška, Dominik U. , Šimon a Dominik S. Popoludní dokončovali list šamanovi písaný v indiánskom jazyku podľa pravých indiánskych slov. Deti zapojili svoje indiánske mozočky a vznikali nádherné zaujímavé listy pre šamana. Neskôr sme si vyrábali obraz z prírodného materiálu, ako to kedysi robili indiáni. Deti si vyskúšali prácu s rozličným materiálom a vznikali  nádherné práce, ktoré v závere týždňa dotiahneme do úspešného farebného konca! Pred vyhodnotením dňa sa konala mini módna prehliadka indiánskych kostýmov

                                                                                                                                               Do toho skvelí indiáni!

            • LAPAČ SNOV

            • Ďalší indiánsky deň sa začal zaujímavo. Okrem každodennej indiánskej rozcvičky sme spolu s deťmi  poznávali  pravé indiánske slová, naučili sa indiánsky pozdrav a nezabudli sme ani na abecedu indiánov, s ktorou následne deti pracovali a vymýšľali naozaj kreatívne vetičky vo svojich indiánskych kmeňoch. Po tejto krátkej vedomostnej rozcvičke si naše šikovné hlavičky precvičili nielen  indiánsku abecedu , ale taktiež spoznávali indiánske symboly prostredníctvom  krátkej súťaže kmeňov. Deti vyskladali puzzle  ozajstných indiánskych znakov. V spolupráci s OR PZ Michalovce naše deťúrence spoznávali život policajtov. Vyskúšali si  sedieť v pravom policajnom vozidle a taktiež si precvičili svoje šikovné indiánske hlavičky  s pani policajtkou. Po krátkej prechádzke indiánskou cestičkou sme mali v parku súťaž tímov, kde bolo opäť potrebné zapojiť indiánske mozočky naplno. Deťúrence vytvárali vtipné indiánske príbehy, ktoré  si potom navzájom predstavili. Ani dnes nechýbala pravá indiánska masáž, ktorá deti veľmi potešila. V závere dňa si naše šikovné ručičky vyrobili vlastný lapač snov a zaspievali spoločnú  indiánsku hymnu „HUKA ČAKA“. 

            • Indiánska misia-putovanie za klenotom

            • Dnešný indiánsky deň sa konal v Košiciach. Spoločné ráno v autobuse bolo veľmi zaujímavé. Cesta do Košíc nám pri  rôznych slovných hrách zbehla naozaj rýchlo.  Autobusom sa ozýval  detský smiech. Po  ceste plnej zábavy nasledovala prvá indiánska misia dňa, ktorá  sa konala  v Botanickej záhrade v Košiciach, kde sme objavovali krásy prírody. Prírodné prostredie nás vnieslo  do skutočného sveta života indiánov. Nasledovala misia odvahy v Jump aréne, kde sa naše detičky poriadne vyšantili. Ukázali svoje pohybové schopnosti a nechýbalo množstvo smiechu a radosti zo skákania. Celý deň panovala veľmi  príjemná a radostná atmosféra. Cesta domov  nám taktiež ubehla veľmi rýchlo. Hry, veselé príhody sa opäť ozývali celým autobusom. Dnešný deň bol pre naše deťúrence nezabudnuteľný!

            • Indiánsky ceremoniál

            • Vstup do nového táborového týždňa sme začali  zvesela zaujímavou indiánskou rozcvičkou. Nasledoval tajomný príbeh o indiánovi, ktorý detičky navnadil na  indiánsku nôtu.  Rozdelenie do indiánskych táborových kmeňov a určovanie náčelníkov nesmelo chýbať. Detičky mali možnosť si dnes vyrobiť aj pravý  indiánsky náramok a náhrdelník, ktorý budú nosiť aj s kostýmom, počas celého týždňa, ako praví indiáni. Indiánske mená a názvy kmeňov sme si tvorili tiež. Následne si jednotlivé mená a názvy predstavovali kmene medzi sebou. Celý deň panovala pravá indiánska atmosféra a to aj vďaka indiánskym piesňam, ktoré sa počas dňa učili. Nechýbal ani ozajstný indiánsky tanec a výroba indiánskych čeleniek, ktorá zdobila naše detské hlavičky.

            • Veľká olympiáda malých atlétov

            • Piatok táborová misia  finišovala Veľkou olympiádou malých atlétov, na ktorej si zmerali svoje sily jednotlivé tímy proti sebe. Nechýbali ani súťažné disciplíny jednotlivcov, v ktorých  malí športovci ukázali svoju šikovnosť, zručnosť i obratnosť. Odmenou za výkony bol chutný obedík – buchty na pare, ktoré rýchlo zmizli z tanierov detí. Popoludní si každý účastník vytvoril svoju sošku z drôtika a alobalu. A nasledovalo veľké vyhodnotenie. Víťazom celotýždňovej misie sa stal tím Chrabromil. Atraktívne odmeny  deti získali  za súťaže jednotlivcov, kreativitu, disciplínu,  odvahu i spolupatričnosť. Počas celého týždňa nám bolo všetkým spolu fajn a tešíme sa na ďalší turnus, počas ktorého sa prenesieme  do  života Indiánov.