Prvá vychádzka rybársko poľovníckeho krúžku uskutočnila sa počas jesenných prázdnin. Kroky detí viedli k rieke Laborec, časti Mlynica, kde je zvyčajne najväčší pohyb zvierat. Hneď po príchode sme natrafili na 8 divých kačíc, ktoré sme zbadali až na poslednú chvíľu, nakoľko v rieke chýbalo viac ako 1,5 m vody na výšku oproti normálu. Skontrolovali sme bahniská diviačej zveri, ale podľa stôp vidíme, že diviaci tu už dávno neboli. Preto sa presúvame k solníku pre srnčiu zver. Na našu veľkú radosť z krovia vybehli 4 srnky. Prišli sme v pravú chvíľu, preto, že soli v solníku bolo už minimum. Asi na 20 krokov od srnčieho solníka sme vyvesili prvé krmidlo pre spevavé vtáctvo. Presúvame sa k jeleniemu solníku. V jeho blízkosti badáme nespočetné množstvo stôp jelenej, diviačej a hlavne srnčej zveri. Aj tu už chýbala soľ. Nina solník s veľkou radosťou naplnila kamennou soľou. Nachádzame a spoznávame aj jedlé huby (zemné hlivy- strmuľka inovaťová), pokocháme sa ich krásou a pokračujeme ďalej po poľovníckom chodníku. Hľadáme miesto pre ďalšie krmidlo, kvalitným suchým krmivom ho naplnil Števko. Posledné foto a vraciame sa späť.Zaznieva množstvo zvedavých otázok detí. Je to ich prvá vychádzka a už sa nevedia dočkať ďalšej, aby uvideli, či zvieratká a vtáčiky si naozaj pochutnali na ich krmive, ako to tvrdí vedúci.
Novinky
Poznávame zvieratká žijúce pri rieke Laborec – vychádzka do prírody
Šarkany patria k jeseni
Dnes zruční nadšenci si chystali papierové šarkany, ktorých budú púšťať počas jesenných prázdnin. Deti z Machuľky tiež pridali ruky k dielu.
AKO SA TO ROBÍ ...
ENCAUSTIKA - technika maľovania horúcim voskom je u detí veľmi obľúbená. Ako sa to robí si dnes vyskúšali aj noví členovia tohto zaujímavého ZÚ.
Našim seniorom – vystúpenie v DSS Harmónia
Členovia záujmových útvarov Tanečné divadlo a DFS Stražčanik vystúpili v kultúrnom programe pre seniorov v DSS Harmónia pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.
Čo a ako v CVČ
Dnes zavítali do nášho CVČ aj deti ZŠ Naciná Ves. V úvode boli oboznámení s poslaním CVČ a taktiež aj so záujmovými útvarmi, ktoré pracujú v tomto školskom roku. Potom si prezreli priestory- učebne a herne. Záver malej exkurzie patril hrám v našich herniach.
TAJOMSTVO LESA - beseda s poľovníkom
Každoročne v mesiaci október pripravujeme pre žiakov ZŠ besedy venované tematike ochrany fauny a flóry v blízkom okolí.
Deti ZŠ Strážske majú to šťastie, že v okolí Strážskeho sa nachádzajú prekrásne lesy. Z východu je to Krivošťanka, zo západu Riedky vrch, zo severu Brekovský hrad a okolie. Tu sa nachádza obrovské množstvo zvierat, rôzne druhy stromov, krov a rastlín. Ochrana je tu veľmi žiaduca. V lesoch sa o to príkladne starajú lesníci, poľovníci a pri rieke rybári. Všetko na slovo vzatí odborníci. Tu sa natíska otázka zapojiť do týchto aktivít deti a mládež, aby im myšlienka ochrany prírody nebola ľahostajná. Práve pri takýchto besedách nachádzame prvých zanietených ochrancov. Deti získavajú základy správania sa v prírode, ako reagovať pri stretnutí sa s divo žijúcou, ale i domácou cudzou zverou a ako ju ochraňovať najmä v ťažkých kritických obdobia- napr. v zime.
Množstvo otázok i po skončení besedy svedčí o veľkom záujme detí o danú problematiku.
Cesta snehuliakov
Do galérie Cesta snehuliakov boli pridané fotografie.
22
AKO SA TO ROBÍ...
Dnes si deti vyskúšali techniku plstenia na mokro. Dozvedeli sa ako a z čoho sa plstí. Tí starší vyrábali nádherné náramky.
DNI OTVORENÝCH DVERÍ CVČ
V dňoch 11.-14.9.2017 v rámci dní otvorených dverí sme predstavili deťom i rodičom priestory CVČ, expozície detských prác, ukážky z činnosti ZÚ, informovali o pripravovanej činnosti
Voľný čas s nami
Centrum voľného času Strážske aj tohto roku pripravilo pre deti a mládeže mesta i okolitých obcí širokú paletu záujmových útvarov. Celkovo ponúka 32 ZÚ, okrem tradičných zaradilo i niekoľko nových, ktorými chce obohatiť poznanie a činnosť detí. Experimentovať, spoznať krásu digitálnej fotografie a rôzne techniky –ako luminografia, produktová ateliérová fotka a mnoho ďalších technik môžu deti objavovať na krúžku Pohľad cez objektív. Linorit, tlač z koláže, naučiť sa pracovať so špeciálnymi rydlami na lino, lisom a grafickou tlačiarenskou farbou, vytvoriť zaujímavé pohľadnice, pozdravy, pozvánky a mnoho iných krásnych obrazov môžu vytvárať na krúžku Grafika. Krúžok kašírovania ponúka zlepšiť si motorické schopnosti, predstavivosť a preniesť ju do reality, naučiť sa modelovať rôzne postavičky, masky a to všetko len z papiera a špeciálneho lepidla. Vyrobiť si originálny šperk pomocou cínu a pajkovačky Tiffany technikou môžu deti a mládež na krúžku Šperk a kreatívna dielnička. Vytvorili sme priestor aj pre cvičenia rodičov s deťmi, ktoré majú problém s pohybovým aparátom. Znovuobnoviť chceme i krúžky mažoretiek, ktoré v tomto školskom roku bude viesť bývalá kapitánka Janka Dobos Majerníková. Viac informácii nájdete v ponuke ZÚ. V CVČ radi privítame aj mládežníkov mesta, ktorým ponúkame priestory pre klubovú činnosť, spoločnými nápadmi, či projektmi budeme sa nažiť o skvalitnenie voľnočasových aktivít aj pre túto kategóriu.
PONUKA ZÁUJMOVÝCH ÚTVAROV na školský rok 2017/2018
Vážení rodičia, milé deti pripravili sme pre Vás ponuku záujmových útvarov v školskom roku 2017/2018. Zápis do záujmových útvarov uskutoční sa v dňoch 5.9. – 14.9.2017.
LETNÝ PRÁZDNINOVÝ ATELIÉR a TENISOVÉ LETO
Pondelok začali odborné sústredenia. Na tenisových kurtoch sa zdokonaľovali nadšenci športu v tenise. V priestoroch CVČ skupinka detí vyrábala sadrové obrázky zdobené servítkovou technikou. Utorok si tenisoví nadšenci za slnečného počasia nacvičovali rôzne tenisové údery a súťažili v netradičných disciplínach. Mali umelci dekorovali darčekovú papierovú krabičku vo vintage štýle. Počas tvorivého sústredenia si deti vyskúšali rôzne výtvarné techniky, ako aj prácu s odpadovým materiálom. V stredu technikou batikovania premenili biele tričká na originálne módne kúsky . Vo štvrtok z papierových obalov na vajíčka zhotovili milé venčeky. Piatok bol vyvrcholením tvorenia celého týždňa. Zo sklenených obalov deti vytvorili malé záhradné terárium. Záverečné vyhodnotenie postávalo z malej módnej prehliadky batikovaných tričiek a výstavou zhotovených prác. Domov odchádzali spokojní s krabicou plnou darčekov, ktoré im budú pripomínať prázdninový týždeň v našom centre. Ani mladí tenisti nezaháľali, počasie im prialo a tak si na kurtoch počas týždňa užívali naplno. Začiatočníci zvládli základy a techniku úderov, správne podania. Pokročilí sa zdokonaľovali v hre a na chvíľku sa ocitli v úlohe rozhodcu. Piatkový záverečný deň patril „Miniwimbledonu“. Za bohatej účasti divákov z radov rodičov i známych prebiehali zápasy na kurtoch a výsledky boli prekvapujúce. V kategórii starších l. miesto obsadil Kristián Knap,2. Marek Tchur a 3. Lukáš Štefančík. Kategória mladších: na 1. mieste sa prekvapivo umiestnil začiatočník Samuel Bakajsa. 2.miesto patrilo Viktorovi Dankaninovi a 3. Tani Andrejcovej. Na záverečnom vyhodnotení boli riaditeľkou CVČ Mgr. Martou Kordeľovou víťazi odmenení malými pozornosťami.
Výletníci v ZOO Košice
Štvrtok sme sa tešili výletu v ZOO. Hneď pri vstupe nás privítal krásny páv, ktorému nevadila naša prítomnosť pri raňajkách. Potom sme postupne prechádzali areálom a obdivovali zvieratá v klietkach i oborach. Naše putovanie pokračovalo návštevou Dinoparku , v ktorom sme si pozreli aj 3D film. Po výdatnom obede naše putovanie pokračovalo, videli sme aj vlka a nakŕmili aj malé kozičky . Pri stánkoch ešte nákup suvenírov a odchod autobusom domov.
Piatok bol napínavý. Dopoludnia sa v parku uskutočnila olympiáda jednotlivcov . Pri plnení jednotlivých disciplín si najlepšie počínali:
kateg. mladšie dievčatá: 1.Vivien Slepáková, 2.Timea Natafaluši, 3. Zara Zamboryová
kateg. staršie dievčatá: 1. Taňa Andrejcová a dve 2. miesta: Simona Oravcová a Linda Michalková.
kateg. mladších chlapcov:1. Samuel Kosť, 2. Samuel Sakalík, 3. Tobias Tomek
kategória starších chlapcov: l. Samuel Sovjak, 2. Filip Gavalčík, 3. Šimon Šandor Berila.
Víťazným tímom sa stali RYSY – pod vedením Lindy Michalkovej. Na záverečnom vyhodnotení boli všetci účastníci tábora odmenení malým prekvapením a sladkosťou.
II.turnus MsDT Malí výletníci
„Malí výletníci „ začali druhý táborový týždeň. Aj napriek vrtošivému počasiu ich smiech a zábava neopúšťala. Po úvodných hrách na zoznámenie si vyrobili táborové menovky. V utorok dopoludnia súťažné tímy zhotovili vlajky a popoludní si zmerali sily v olympiáde netradičných disciplín. V stredu vykuklo slniečko a hurá na rybačku. Udice už nachystal ujo Sisák, no a našli sa aj takí, ktorí držali udicu po prvý krát. Bol to super zážitok. Popoludní si deti vyrobili podložky pod pohár z CD. Zajtra nás čaká výlet do ZOO a Dinoparku.
AKO SA TO ROBÍ...
Do galérie AKO SA TO ROBÍ... boli pridané fotografie.
MsDT- I.turnus
Záverečný deň I. turnusu mestského denného tábora bol plný adrenalínu a súťaženia. Dopoludnia k nám zavítali zamestnanci oddelenia služobnej kynológie OPP ORPZ Michalovce ndstržm. Ing. Jozef Mičaník, kpt. Juraj Seman a práp. Pavol Ďuriš so svojimi štvornohými pomocníkmi. Deťom porozprávali o výcviku služobných psov. Ukázali cviky poslušnosti, zatykanie páchateľa, eskortu k autu, obranné cviky s protiútokom.
Popoludnie začalo hľadaním pokladu, ktorý objavilo Dominikovo družstvo a vyvrcholilo futbalovým zápasom. Na záverečnom vyhodnotení boli všetci pátrači odmenení „mimoňovským „prekvapením. Máme za sebou prvý táborový týždeň a už sa tešíme na malých výletníkov.
Letné prázdniny začali
Hurá... Prázdniny už začali aj v našom centre voľného času. Pondelok ráno nastúpila na svoje putovanie skupinka „ odvážnych pátračov“ . Po veselých hrách na zoznámenie sa rozdelili do dvoch tímov. V reštaurácií Da Baffone ich čakal fantastický obedík a popoludní oprášili nezabudnuteľné hry svojich rodičov .
V utorok medzi deti zavítala riaditeľka ÚSČK Michalovce Mgr. Mária Pavluvčíková, ktorá ich naučila poskytnúť prvú pomoc poranenému kamarátovi, obviazať mu ruku či koleno . Po jej výklade si malí účastníci tábora usilovne skúšali obväzovú techniku.
Dnes máme za sebou fantastický výlet. V Hanušovciach nad Topľou sme navštívili kaštieľ a následne aj jedinečné archeologické múzeum archeopark. So sprievodcami odetými v dobových kostýmoch sme sa preniesli do minulosti a postupne prešli piatimi obdobiami praveku a včasného stredoveku . Ukázali nám obydlia, v ktorých žili ľudia i rôzne nástroje, ktoré používali pre lov i zábavu. Deti si vyskúšali točenie na hrnčiarskom kruhu, modelovanie z hliny, výrobu prstienkov a náramkov z drôtikov aj pletenie náramkov. Chlapci neodolali streľbe z luku, zahrali si dobové spoločenské hry a neobišli ani drevenú zvonkohru. V zápale hier sme sa nenazdali a nastal čas odchodu . Bolo nám tam veľmi fajn a tešíme sa na zajtrajšie hľadanie pokladu.
Z pera našich detí
ROK V DFS STRAŽČANIK
Od malička sa mi páčili krásne farebné kroje. Mamka ma prihlásila do detského folklórneho súboru, kde sa mi veľmi páčilo. Keď sa po niekoľkých rokoch rozpadol, prišli sme do DFS Stražčanik.
Začiatky boli ťažké, musela som veľa cestovať a skoro nikoho som tam nepoznala. Mala som iba dve kamarátky. Teraz sa už kamarátime všetci - dievčatá aj chlapci, mladší aj starší. Okrem pravidelných nácvikov sa stretávame aj na vystúpeniach a na výletoch. Moje prvé verejné vystúpenie s DFS Stražčanik bolo na Fašiangy. Veľmi som sa tešila, že budem tancovať v novom kroji. Potom sme sa dlho pripravovali na folklórny festival v Bosne a Hercegovine. Tam sme vycestovali v polovici apríla. Zažili sme veľa zaujímavostí: boli sme na hrade, v dinoparku, spoločne varili guľáš, maľovali kraslice, učili sa tanečné kroky iných súborov zo zahraničia. Bolo to veľmi zábavné a pekné. My sme všetkým predviedli ľudové tance zo Zemplína a Šariša Naše tance a krásne kroje sa všetkým páčili a preto sme mali veľký úspech. Po návrate domov sme na konci apríla vystupovali pri stavaní mája pre všetky dievčatá v Strážskom. Mne sa najviac páčilo vystúpenie na Stražčanskom jarmoku na konci mája. Okrem tancovania s DFS Stražčanik som si mohla zaspievať s ľudovou hudbou Cifra z Michaloviec, ktorá doprevádza FS Jurošík. Bola to pre mňa veľká pocta a preto som sa veľmi snažila. To všetko, čo sme vložili a vynaložili pri nácvikoch a vystúpeniach bolo odmenené na MDD. CVČ pre nás pripravilo krásny výlet do Tatier a do Kežmarku. V Tatrách sme navštívili Tricklandiu a na kežmarskom hrade sme si pozreli divadelné predstavenie Čarovná flauta, ktoré sa odohrávalo stále v inej miestnosti hradu. Pomaly sa končí školský rok a pred nami je už iba festival v Raslaviciach.
Už teraz sa teším na budúci školský rok, keď začnú nové nácviky a nové tance, keď budú nové vystúpenia a výlety a na krásne kroje. Určite je ešte veľa dievčat a chlapcov, ktorí radi tancujú a možno by si chceli obliecť aj krásne farebné kroje. Veľmi sa na nich teším keď prídu k nám do DFS Stražčanik, ako naši noví kamaráti.
Monika Garlathyová, DFS Stražčanik
Z pera našich detí
KDE SA CÍTIM DOBRE
Centrum voľného času Strážske je pre mňa miestom, kde si chodím oddýchnuť, zasmiať sa s kamarátmi, hrať sa ale najmä „babrať sa v hline“. Keramická dielnička je tým mojim miestom, mojim krúžkom.
Na dielničku chodíme malí, veľkí a aj my piataci. Najstarší je Kubo Čurma. Pre neho je dielnička tréningom do jeho vysnívanej práce. Chcel by byť umelcom, výtvarníkom. Je veľmi šikovný a zručný. Vždy pomôže aj tým mladším na krúžku. Pani vedúca krúžku Jana Vozárová nás zasvätila do práce s hlinou. Hrnčiarska hlina je najprv ako kameň. Prvýkrát, keď som ju držala v ruke, som sa čudovala, ako sa z nej dá niečo urobiť. Hlinu musíte cítiť, hovorieva pani vedúca, ohriať ju v rukách, aby povolila, premiesiť ju a pomaličky z nej urobiť kopček na hrnčiarskom kruhu a točiť, tvoriť, vyrábať.
No kým sme sa dostali k tej pravej hrnčiarskej práci, vymodelovali sme z hliny rôzne výtvory, zvieratká, anjelikov a aj rôzne potvorky a nepodarky. V našej dielničke už máme veľa krásnych výrobkov z hliny. Niektoré sú ešte len vyrobené, sušia sa a čakajú na vypálenie v hrnčiarskej peci, niektoré sú prvýkrát vypálené, čakajú na glazúru, to je ten krásny náter na keramike, niektoré sú ozdobené servítkovou technikou. Máme veľa krásnych hotových výrobkov, ktoré sú už vypálené v peci a pripravené niekoho potešiť.
Dielnička po vypaľovacom dni je vždy plná očakávania, ako dopadli naše výrobky. Niektoré sú krásne, niektoré sa podaria a niektoré vypaľovanie nevydržia. Všetci sa tešíme z podarených mištičiek, hrnčekov, zvieratiek. Najšťastnejšia býva pani vedúca. Na dielničke tiež veľa kreslíme, maľujeme a tvoríme rôznymi výtvarnými technikami. Naše práce posiela CVČ do rôznych súťaží. Ale naše centrum, nie je len dielnička. Je to miesto zábavy. Počas krúžku si môžeme oddýchnuť a zahrať sa. Tí menši ešte nevydržia kresliť, tvoriť, pracovať tak dlho ako my starší. Oni niečo urobia, na chvíľu sa idú zahrať a znova sa vrátia k práci. Ak sa im už nechce, tak sa hrajú a ak nás poprosia, tak im pomáhame dokončiť ich dielka. Raz sa o mňa mamka trochu bála, či som sa nestratila. Zostali sme vtedy dokončiť naše práce do súťaže o Slovensku. Chceli sme, aby boli naozaj krásne.
Vždy sa teším na štvrtkové popoludnie, na dielničku. Myslím si, že každý z nás, kto chodí do centra si v tu našiel to čo ho baví a aj ľudí s ktorými je rád.
Lujza Lea Lavriková, Keramická dielnička
hrnčiarsky kruh
Do galérie hrnčiarsky kruh boli pridané fotografie.