Spev dievčat v krojoch sa niesol ulicami Strážskeho a vytváral neopakovateľnú atmosféru sprievodu. Ich piesne, sprevádzané harmonikou, zneli veselo a srdečne, pričom medzi nimi nechýbali ani „Ej beťar ja dzivočka“, „Idzem po valaľe“ a „Na peršoho mája“. Tieto melódie sprevádzali každý krok sprievodu až na námestie, kde sa naplno prejavila radosť z tradície, mladosti a lásky, ktorú symbolizuje práve máj – strom ozdobený pestrými stuhami a nádejou na lepšie dni.
Pred tribúnou už čakal primátor mesta, pripravený prijať prosbu mládencov z DFS Stražčanik. Tanečník, oblečený v tradičnom kroji, predniesol reč v rodnom nárečí – úprimnú, jednoduchú, no o to silnejšiu. Prosil o povolenie postaviť máj, aby radosť a láska naplnili nielen srdcia dievčat, ale aj všetkých obyvateľov Strážskeho. Primátor s úsmevom súhlasil a dal zelenú tejto krásnej tradícii.
Do zdobenia mája sa zapojili dievčatá od najmenších až po staršie, každá s vlastným kúskom farebnej stuhy. Sústredene a s radosťou ich uväzovali na konáre, pričom každá farba niesla svoj význam a každý uzol symbolizoval priateľstvo či spolupatričnosť. Chlapci za pomoci zamestnancov MsPS a za zvuku spevu, potom spoločne vztýčili máj – vysoký, svieži a zelený, ktorý sa hrdo vypína nad námestím ako znak jari, nových začiatkov a nehasnúcej nádeje.
Keď bol máj postavený, námestie sa rozozvučalo potleskom a veselým smiechom. V rytme mazúrky a šafovho tanca sa roztočili sukne, kroje zažiarili pestrými výšivkami a publikum bolo vtiahnuté do víru radosti a tradície.
Poďakovanie patrí všetkým tanečníkom DFS Stražčanik z Centra voľného času Strážske za ich zanietenie, precíznu prípravu a krásne prevedenie celého programu. Vďaka ich nadšeniu a energii mohol byť tento deň taký výnimočný a plný skutočnej folklórnej atmosféry.