"Fašengi, fašengi, fašengovo časi, ľudze fašengujú a jedza kolbasi".
Spevom krásnej ľudovej piesne začal v piatok 5.2.2016 fašiangový sprievod parodizujúci ľudové zvyky a tradície, ktoré sa viažu k fašiangovému obdobiu.
Na pódium kultúrnej sály vstupujú „parobci a dzivčatá“ v krojoch, plačky nesúce sviece, smrtka, na márach basa Róza, farár, organista. Nastáva hlasné bubnovanie, sála utícha, spozornie a bubeník krásnou zemplinčinou vyhlasuje : „ Na známosc še dáva šickim ľudzom dobrá správa. Fašengi še pomaľučki konča, zapuški nás čekajú. A tak še dneška šickim ľudzom oznamuje: Robota še zakazuje a zabava še nariadzuje“!
A tu už predstavujú svoje umenie tanečníci DFS Stražčanik, hula tanečnice, veselú atmosféru dopĺňajú i nečakané streetdancové tanečné kreácie „ starých báb“ vyvolávajúce úsmev na tvárach obecenstva.
Po zábave začína samotný obrad pochovávania basy Rózy sprevádzaný žalospevmi, popretkávaný humornými príbehmi. Na zavolanie prichádza aj Harry Potter, ktorému sa podarí na krátky čas basu opäť prebudiť. V sále zaznieva hlasitý potlesk a smiech. Farár a organista pokračujú v obrade, plačka viaže struny a ukladajú basu na odpočinok až do Veľkej noci.
Pásmom pochovávania basy sme sa snažili oživiť a zachovať slovenské ľudové tradície v našich srdciach, aby neupadli do zabudnutia. Samotný obrad – Pochovávanie basy v sebe ukrýva aj symboliku lúčenie sa so zimou, ukončenie fašiangových zábav a prípravu na pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Do prípravy a realizácie centrum voľného času zapojilo 45 detí a mladých ľudí, ktorí neúnavne i počas voľných dní pásmo nacvičovali, vylepšovali, zdokonaľovali, aby pred obecenstvo predstúpili pripravení. Myslím, že sa nám to spoločne podarilo, vystúpenie diváci ocenili potleskom, úsmevom na tvári a milým slovom uznania.
Pásmo bolo pripravené v rámci projektu COOP Jednota Slovensko v grantovom programe „Nech sa nám netúlajú“. Vďaka projektu „Vo voľnom čase s folklórom v srdci“ a šíreniu ľudových tradícií, desiatka dievčat DFS Stražčanik onedlho predstaví sa na medzinárodnom folklórnom festivale v nových krojoch v hodnote 1600 €.
