22. apríl je od roku 1970 vyhlásený za Svetový Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. V tento deň sa po celom svete konajú aktivity zamerané na ochranu prírody. Príroda je naša matka. Je krásna a nielen pre nás ľudí, ale je veľmi dôležitá aj pre živočíchy žijúce v nej. No my ľudia si ju bezohľadne ničíme. Pri našich prechádzkach často krát vidíme množstvo odpadu vyhodeného voľne v prírode. A pritom stačí len tak málo. Odpadky nenechať len tak voľne porozhadzované v prírode, ale ich dať do koša, či zobrať so sebou do vaku a pri najbližšom kontajneri vyhodiť. Skúsme sa zamyslieť, ako môžeme aj my ľudia našej planéte pomôcť. Ale keďže sa vonku otepľuje pomôžte rodičom pri upratovaní dvora i verejného priestranstva vo vašom okolí. Zapojte sa do brigád a ukážte, že vám nie je ľahostajné v akom prostredí žijeme.
Aby bol Deň Zeme každý deň
- Uprednostnite sprchovanie pred kúpaním, ušetríte až 2/3 vody.
- Šetrite vodu pri splachovaní
- Pri umývaní a čistení nepoužívate agresívne čistiace prostriedky napr. s obsahom chlóru. Vyskúšajte triky našich starých rodičov. Niekedy postačí aj aj octová voda, roztok kryštalickej sódy, soľ, citrónová šťava či prírodné mydlo, ktoré sú zaručeným, takmer univerzálnym ekologickým čistiacim prostriedkom.
- Už pri nákupoch s rodičmi sa vyhýbajte jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám (napr. chlieb, pečivo, ovocie, zelenina...). Pokiaľ je to len trochu možné, pokúste sa znížiť spotrebu výrobkov balených v PVC obaloch, hliníkových plechovkách, kombinovaných obaloch. Používajte radšej vlastnú trvácnu tašku.
- Začnite kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade. V žiadnom prípade ich nespaľujte môže vzniknúť veľká škoda.
- Triedite doma odpad? Ak ešte nie tak sa zapojte do systému triedenia odpadu v obci, škole, v meste. Určite viete aké farby majú vrecia na odpad pri triedení. Vytriedené odpady ukladajte výlučne na miesta na to určené (určené nádoby, zberný dvor, obecné kompostovisko ).
- Nenechávajte v sieti nabíjačku na mobil či fotoaparát, pokiaľ sa nenabíjajú. Nabíjačky ponechané v zásuvke spotrebujú až 10 krát viac energie ako je treba pri nabíjaní.
- Nenechávajte spotrebiče v polohe STAND BY, pretože takto nie sú vypnuté, dochádza k skrytému odberu, ročne to môže byť až 500kWh
- Zbytočne v izbách nesvieťte
- V domácnostiach neprekurujte, dodržiavajte doporučené teploty v izbách (obývacia izba 2022 °C, spálňa 18 °C), každý stupeň naviac znamená zvýšenie spotreby energie o 6%.
Ak dodržíte hoci len niekoľko z týchto našich tipov pomôže tým našej planéte.