Veľkonočných tvorivých dielní sa zúčastnili deti 4. ročníkov ZŠ Strážske a vyskúšali si netradičné zdobenie veľkonočných vajíčok prírodnými materiálmi – ovsenými vločkami. Táto technika si vyžadovala sústredenie a pozornosť no výsledok detí bol krásny. Svojimi šikovnými rukami vytvorili krásne veľkonočné vajíčka s rôznymi motívmi.
Novinky
Veľkonočné tvorivé dielne - netradične
- 3
VEĽKONOČNÝ ZAJKO NA CESTÁCH KOŠICEHO KRAJA
Pondelok sa členovia záujmových útvarov CVČ Strážske zúčastnili policajnej bezpečnostnej akcie Veľkonočný zajko na cestách Košického krajA, ktorá bola zameraná na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Spoločne s policajtmi sa zúčastnili kontroly dodržiavania rýchlosti, používania bezpečnostných pásov, technického stavu vozidla i neoprávneného užívania alkoholických a omámnych látok. Vodičom, ktorí splnili všetky podmienky odovzdali milých zajačikov, ktorých vyrobili. No boli aj takí vodiči, ktorí ako napomenutie dostali korbáčik. Deti mali obrovskú radosť, že sa mohli aktívne s policajtmi zúčastniť uvedenej preventívnej akcie.
6
Letné prázdniny s CVČ Strážske
Veľkonočné prázdniny s nami
Meníme ovčie rúno na kvety
Práca s ovčou vlnou je upokojujúca. Je to materiál príjemný na dotyk a zároveň ponúka široké možnosti na tvorenie. Plstením deti vytvárali takéto nádherné kvety.
Veľkonočný zajačik či korbáčik pre motoristov ?
Členovia záujmových útvarov CVČ Strážske pripravili pre motristov darčeky, ktoré odovzdajú na preventívnej akcii Veľkonočný zajac
Príprava na veľkonočnú rybačku
Členovia rybársko poľovníckeho krúžku sa pripravujú na veľkonočnú rybačku
Veselý zajačik
Blíži sa nám Veľká noc a s ňou vrcholia aj prípravy na veľkonočnú výzdobu. V rámci tvorivých dielni si žiaci l. roč. ZŠ Strážske vyrobili dekoráciu do kvetináča, ktorá im spestrí veľkonočnú výzdobu v detskej izbičke.
7
Príšerky z Marsu a Mimozemské stvorenie
Dňa 4. 4. 2022 boli vyhodnotené výtvarné práce regionálneho kola súťaže “VESMÍR OČAMI DETÍ 2022”. Porota vybrala v piatich kategóriách po 5 prác postupujúcich priamo do celoslovenského kola. Do súťaže sa tento rok zapojilo 32 škôl, ktoré poslali 274 prác. V kategórii základné umelecké školy prvý stupeň do celoslovenského kola postupujú dve výtvarné práce deti z nášho CVČ. Zuzanka Voľanská s prácou „Príšerky z Marsu“ a Emka Bodnárová „Mimozemské stvorenie“. Dievčatám blahoželáme a všetkým, ktorí sa zúčastnili ďakujeme za ich tvorivú prácu. Celoštátne kolo sa bude konať 6. mája 2022 v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Veríme, že tak, ako každoročne budú zaslané práce patriť medzi víťazné.
Šperk a kreatívna dielnička
Na dnešnom krúžku dievčatá vyrábali nádherné šperky rôznymi technikami – tiffany, drôtikovaním, kombináciou kameňov, korálok a rôznych ozdôb vznikli unikátne dielka.
Vesmír očami detí
Aj tento rok sme zaslali do regionálnej súťaže Vesmír očami detí práce našich členov. Veríme, že zaujmu a poputuju opäť do celoslovenskej súťaže v Hurbanove
9
Voda zdroj života
Svetový deň vody je oslavou úcty a pokory k vode, ktorej význam si svet každoročne pripomína 22. marca. Vzhľadom k celosvetovej pandémii, keď konzumný život spomalil, si ľudia začali uvedomovať, čo je pre ich život a zdravie dôležité. I my sme si pripomenuli tento deň s deťmi zo školského klubu pri ZŠ Strážske zábavným kvízom, v ktorom si deti overili svoje vedomosti týkajúce sa vody. V zábavných disciplínach ukázali akí sú šikovní a zruční. Prvenstvo si odnieslo družstvo v zložení Nina, Timo , Tobias a Lukáš.
5
Bodka k bodke a už je tu motýlik
Malí drobčekovci si so svojimi mamičkami vyskúšali prácu prstovými farbami. Nesmelo bodkovali prštekmi po výkrese a spoločnými silami vybodkovali veselého motýlika.
Jar je tu, príroda ožíva
Vychádzku do prírody deti rybársko – poľovníckeho krúžku absolvovali k rieke Laborec. Zisťovali, či sa už ryby pripravujú do trenia. Dozvedeli sa, že najlepšie je pozorovať príchod rýb pod krivošťanským mostom. Nedočkavo teda hľadali na hladine prvé príznaky pohybu rýb. Aj napriek tomu, že bolo neskutočne krásne počasie, na hladine žiadny pohyb nezaregistrovali. Zvyčajne sa tam preháňajú rýchle bieličky. Pomocou ďalekohľadu si prezerali aj priestory pod mostom, kde videli niekoľko podustiev severných a nosaľov sťahovavých. Voda bola veľmi chladná, ako hovorili starí rybári „ľadová voda“, je to voda z topiacich sa snehov, ktorá prináša aj kaly, preto je mierne prikalená. Zrazu deti zaregistrovali pohyb pri pravom brehu Laborca. To sa párik potápača veľkého predvádza. Prekrásny biely samec a nenápadná samička tmavého farbenia, ktorá veľmi šikovne lovila jednu rybku za druhou. Keď sa ponoril samec, ten pre zmenu vyťahoval rybky aj väčšie ako 20 cm. Vidno, že je to skúsený lovec. Život pri brehu však pokračoval, pretože napiť vody sa v pravidelných intervaloch spúšťali divé holuby –hrivňaci a niekoľko kŕdľov drozda. Cestou späť v parku, hľadali deti prvé jarné huby smrčky, no nepodarilo sa. Našli však liečivú rastlinu pľúcnik lekársky i listy medvedieho cesnaku. Natrhali si niekoľko hrsti a započúvali sa do štebotu spevavých vtákov. Hlavne holuby hrivňáci sa predvádzali, preto že už prebieha príprava na hniezdenie.
Skúšame nové veci
Nadšenci tvorivých aktivít si vyskúšali zaujímavú techniku plstenie, ktoré ich nadchlo. Vytvorili krásne obrázky a jeden z nich bude súčasťou výtvarnej práce Vesmír očami detí. Veselé bolo aj stretnutie malých tanečníkov, ktorí sa rozšantili a v rytme rezkých tónov ukázali akí sú šikovní.
14
Lesná pedagogika - všetko ožíva, je to veľká pastva pre oči
Prichádza jar, prilieta množstvo sťahovavých vtákov, nastávajú rôzne zmeny v prírode. Máme už prvé mláďatá. Koncom februára sa narodili prvé prasiatka diviačej zveri. V polovici marca sa na poli objavujú prvé zajace. Parky, lesy polia sa ozývajú štebotom sťahovaného vtáctva, ktoré si už hľadá hniezdiská. Raží prvá jarná tráva, objavujú sa prvé jarné kvietky- snežienky, bledule, fialky. Zakvitla lieska a čoskoro zakvitnú hory a lesy trnkami, divými čerešňami, drienkami a inými druhmi kvitnúcich stromov. V riekach sa pripravujú ryby do trenia. Už koncom februára sa vytrela prvá ryba - šťuka severná. Nastal veľký obrat v prírode, všetko ožíva je to veľká pastva pre oči.
O svoje vedomosti a zážitky sa so žiakmi 5. ročníkov ZŠ Strážske podelil poľovník, rybár a ochranár prírody Ján Sisák. V diskusii vedúci nášho rybársko – poľovníckeho krúžku zodpovedal na podnetné a zvedavé otázky detí. Zaujímali sa najmä o vodné živočíchy, čím sa živia a ako sa rozmnožuje napr. uhor európsky. Dozvedeli sa, že v jeseni sa dospelé jedince splavujú cez potoky, rieky až do mora, kde vytvárajú veľké húfy a teplým golfským prúdom sa dostávajú do Sargasového mora, kde prebieha neres. Potom sa dostávajú mladé úhory k ústiam riek, kde ich rybári pomocou jemných sieti odlovujú a dostávajú sa v baleniach do celej Európy. Tieto mláďatá sú dlhé asi 7 cm, podobajú sa našim dážďovkám a volajú sa monté. Až neskôr z týchto maličkých tvorov vyrastú obrovské úhory, ktoré dosiahnu aj váhy cez 2 kg.
Karnevalová maska - všetky ceny odovzdané
Za krásne škrabošky, krásne odmeny. Deti neskrývali radosť...
3
Srdiečka a tulipány
Naše deti si to na stretnutiach jednotlivých záujmových útvarov užívajú naplno. Malí machuľkovia vyrábali farebné papierové tulipány, Drobčekovci si za pomoci mamičiek zhotovili srdiečko a vyšantili sa v herni a telocvični.
22
Mažoretky
Vedúca krúžku mažoretiek Veronika netajila radosť z toho, že je opäť s dievčatami a môžu pokračovať v nácviku choreografie.
6
Tvoríme, tancujeme, hráme sa ....
- 8