• História CVČ

História  Centra voľného času  v Strážskom

Rok 1969

Počiatky činnosti CVČ  v Strážskom siahajú až do roku 1969 a napriek niekoľkým zmenám názvu a častému sťahovaniu nestráca svoj význam ani dnes.

V kronike CVČ je napísané : ONV – OŠaK v Michalovciach na základe potrieb okresu a plánu výkonov v roku 1969 zriaďuje s platnosťou od 1.9.1969 Mestský dom pionierov a mládeže v Strážskom. V roku 1990 bol premenovaný na dom detí a mládeže a od 1.9.1994 nesie názov Centrum voľného času v Strážskom.

V roku 1969 bol zriadený Dom, ale bol takmer bez priestorov a materiálového zabezpečenia. Zato bol veľký záujem detí o krúžkovú činnosť a podujatia. V prvých rokoch boli na činnosť využívané priestory ZŠ a závodného klubu i okolitá príroda. V tomto období prevládala činnosť z oblasti telovýchovy, prírodovedy, turistiky a estetiky. Uznanie si zasluhovala činnosť divadelného krúžku a súboru Stražčanik. Dom pripravoval desiatky zaujímavých podujatí, ako je beh oslobodenia, karnevaly, miss bábika, liga vo futbale, besedy a iné súťaže.

Rok 1978

Od roku 1978 mal Dom po rekonštrukciách  k dispozícii pomerne dobré priestory. Od tohto obdobia bolo badať rozmach technickej činnosti, najmä modelárstva. Už v roku  1979 získavali leteckí modelári popredné umiestnenia v postupových súťažiach. Boli najlepší nielen v okrese, kraji, ale získali titul majstra Slovenska. Od roku 1979 do 1983 získavali členovia krúžkov ďalšie prvenstvá v celoslovenských súťažiach v leteckom a lodnom modelárstve. Popri modelárstve začal stúpať záujem o elektrotechniku, neskôr sú zriaďované krúžky programátorské, astronomický, poľovnícky, rybársky, šachový, fotografický, akvaristický, klub dievčat, turistický a ďalšie. Odrazom dobrých priestorových, materiálno – technických a najmä kádrových podmienok ( napr. na oddelení techniky pracovali dlhodobo externí pracovníci –odborníci z n.p. Chemko) boli dosahované ďalšie výrazné úspechy členov krúžkov v postupových súťažiach v elektrotechnike, plastovom modelárstve, šachu, astronómii.

Rok 1993

V roku 1993 sa CVČ sťahovalo do oveľa menších priestorov Závodného klubu v Strážskom. Podmienky pre technickú činnosť najmä modelárstvo boli nevyhovujúce, preto dochádza k ich  zániku.

Vznikajú nové krúžky tanečné – moderný, spoločenský, country tanec, aerobik, karate, moderátorský a divadelný krúžok. Okrem krúžkovej činnosti CVČ naďalej pripravuje množstvo podujatí zábavného i náučného charakteru ako napr. Šarkaniáda, projekt Mliekosaurus, súťaž „O najdlhšie vlasy“, Mini playback show,  Stražčanský slávik, súťaže papierových modelárov, súťaže v šachu, stolnom tenise, kolkoch, besedy s lekárom, psychologičkou a množstvo iných.

Rok 1998/1999

Najväčší počet členov záujmových útvarov sa zamestnancom CVČ podarilo zapojiť v školskom roku 1998/1999, kedy v 25 záujmových krúžkoch pracovalo 361 členov. V príležitostnej činnosti bolo uskutočnených 103 podujatí s účasťou 5 779 účastníkov.

Rok 2002/2003

V školskom roku 2002/2003 sa CVČ z dôvodu rekonštrukcie pôvodnej budovy opäť sťahovalo do iných priestorov. Tento krát veľmi nevyhovujúcich pre činnosť(k dispozícii boli iba  dve malé učebne a klubovňa). Nevhodné priestorové podmienky boli príčinou mnohých vznikajúcich nedostatkov vo všetkých formách záujmovej činnosti. Počet členov pravidelnej záujmovej činnosti sa znížil na 232 a príležitostnej záujmovej činnosti sa zúčastnilo iba 3323 účastníkov.

Rok 2003/2004

V školskom roku 2003/2004  dochádza k ďalšiemu sťahovaniu – CVČ je umiestnené v budove mesta Strážske. (U2).  O priestory sa delí s mestskou knižnicou a základnou umeleckou školou. Na voľnočasové aktivity slúži  5 miestností – 2 učebne výpočtovej techniky, elektrotechnická dielňa, učebňa jazykov a  klubovňa. Nepriaznivú situáciu v priestorovom vybavení sa snaží riešiť využívaním a prepožičiavaním si priestorov od iných inštitúcií. Sú to hlavne športové zariadenia strednej odbornej školy a mestské telovýchovné zariadenia. Pre realizáciu niektorých záujmových útvarov a jednorazových, či cyklických podujatí, ako sú súťaže, spoločenské podujatia, prednášky, využíva priestory viacúčelovej sály.

Rok 2007/2008

Školský rok 2007/2008 – CVČ sa konečne sťahuje do novozrekonštruovaných priestorov.  Dňa 31.10.2007 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie Domu kultúry v Strážskom. Rekonštrukcia bola realizovaná z finančných prostriedkov EÚ prostredníctvom nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov EÚ. Za prítomnosti predstaviteľov mesta a prizvaných hostí boli priestory   na 1.poschodí dané  do užívania centru voľného času.

Vďaka pochopeniu dôležitosti a významu racionálneho využívania voľného času zo strany nášho zriaďovateľa, deti a mládež mesta Strážske i okolitých obcí majú vytvorené výborné podmienky pre svoj rozvoj v oblasti voľnočasových aktivít.  Centrum voľného času má  po takmer päťročnom pôsobení v nevyhovujúcich priestoroch  zodpovedajúce priestorové podmienky. Vnútorné priestory, učebne, chodby, sociálne zariadenia a odborné učene sú funkčne zariadené. CVČ je umiestnené v strede mesta, čo vyhovuje účastníkom záujmovej činnosti i rodičom.

Vytvorili sme prostredie, ktoré je atraktívne pre deti a rodičov, vzhľadovo príjemné a estetické, ktoré spĺňa všetky požiadavky na kvalitnú pedagogickú činnosť, kde sa môžu stretávať všetky deti spolu so svojimi  rodičmi.

Rok 2010

Od 1.9.2010 je centrum voľného času samostatnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou na základe zriaďovacej listiny, ktorú vydalo mesto Strážske dňa 16.07.2010 v nadväznosti na ustanovenie § 6 odst. 2 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z.  o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov a § 21 odst. 8 zákona NR SR č. 523/ 2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách v znení neskorších predpisov. Jeho názov sa v zmysle zákona NR SR č. 596/2003 Z.z.  o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov mení z Centra voľného času Dúha Strážske na Centrum voľného času Strážske.